आज:  | Tue, 25, Jun, 2024

दाइजो प्रथा हटाउन विवाहपञ्चमी महोत्सवमा १०८ जोडीको विवाह गरिँदै

युथ अफ वीरगंज November 30, 2019मा प्रकाशित (४ साल अघि) ६५५३ पाठक संख्या

धार्मिक सांस्कृतिक संरक्षण तथा दाइजो प्रथालाई उन्मूलन गर्न रामजानकी विवाहपञ्चमी महोत्सवको अवसरमा मंसिर १६ गते ‘सामूहिक विवाह’ कार्यक्रमको आयोजना गरिएको छ । जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका १४ कभर्ड हलस्थित रामजानकी विवाह मण्डपमा कार्यक्रम आयोजना गरिने भएको हो ।

हिन्दू परम्पराअनुसार त्रेतायुगमा भगवान राम र माता सीताले गरेको वैवाहिक संस्कारलाई निरन्तरता दिन विवाहपञ्चमीकै भोलिपल्ट सामूहिक विवाह कार्यक्रम राखिएको आयोजक पक्षले जनाएको छ । सीताराम विवाह मणिमण्डप विकास समितिले कम्तीमा एक सय आठ जनाको एकै ठाउँमा विवाह गर्ने लक्ष्यका साथ कार्यक्रम राखिएको बताएका छन् ।

समितिका उपाध्यक्ष रामशिष दासले विवाह गर्ने जोडीलाई साडी, ब्लाउज, पेटिकोट, रुमाल, तौलिया, प्यान्ट, सर्ट र बनियान दिइनेछ । त्यस्तै, पाँच लिटरको कुकर, तावा, परात, लोटा, चिमटा, भगोने, करछुन, पलटालगायतका भाँडावर्तन पनि प्रदान गरिनेछ ।

शृंगार बक्स, छाता, टर्च, ब्याग, मच्छरदानी पनि दिइने उपाध्यक्ष दासले जानकारी दिए । उनले भने, ‘कम्तीमा १०८ वेदी निर्माण हुनेछ । बेहुलाबेहुली पक्षले पुरोहित ल्याउन नसकेमा पुरोहित पनि उपलब्ध गराउनेछौं ।’ उपाध्यक्ष दासका अनुसार अहिलेसम्म ४४ जोडी सम्पर्कमा आइसकेको र अझै आउने क्रम जारी छ ।

सामूहिक विवाहलाई व्यवस्थित पार्नका लागि तीनवटा उपसमिति गठन गरिएको छ । उपसमितिमा सुरक्षा, अनुगमन र भोजन गठन भएको उपाध्यक्ष दासले पत्रकार सम्मेलनमा बताएका छन् । माटो पुर्ने कार्य र पण्डाल निर्माणको जिम्मा बृहत्तर जनकपुर क्षेत्र परिषद र दुलाहादुलहीलाई दिइने सामान विश्व हिन्दू परिषद् नेपालले व्यवस्था गर्नेछ ।

जनकपुरधामलाई धार्मिक दृष्टिले विकास गर्ने लक्ष्यका साथ पहिलो पटक आरम्भ गर्न लागिएको सामूहिक विवाहमा सबैको सहयोग र सहकार्य आवश्यक रहेको समितिका अध्यक्ष नारायण राउतले बताए । वैवाहिक कार्यक्रमका लागि प्रदेश सरकारले १० लाख रुपैयाँ दिने अश्वासन दिएको छ । कार्यक्रममा करिब ५० लाख रुपैयाँ खर्च हुने समितिको अनुमान छ ।